​İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yunan, Roma ve Bizans antik eserlerinin önemli ve güzel bir şekilde sunulmuş bir koleksiyonunu içerir. Yakındaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile birlikte şehrin en önemli müze cazibe merkezidir ve tarih seven turistler için yapılacaklar listesinde üst sıralarda yer almalıdır.
Osmanlı İmparatorluğu tarihinde ve Türkiye’de ortaya çıkan ilk düzenli müze olma özelliğini taşıyan İstanbul Arkeoloji Müzesi, imparatorluk topraklarından getirilen çeşitli kültürlere ait yaklaşık bir milyon esere sahiptir.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi, Tarihi, Mimari Yapısı, Eserleri

Osmanlı döneminde tarihi eser toplama merakı Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar gitmektedir, ancak müzelerin kurumsal olarak ortaya çıkışı, 1869 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak kurulmasıyla örtüşmektedir. Aya İrini Kilisesi’nde toplanan arkeolojik eserlerin bulunduğu Müze-i Hümayun, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin temelidir. Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Çinili Köşk, Aya İrini’nin yetersizliği nedeniyle müzeye dönüştürülmüştür. Halen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin idaresi altında bulunan Çinili Köşk, 1880 yılında restore edilerek kapılarını açmıştır.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi, Tarihi, Mimari Yapısı, Eserleri

Müzeler ilk olarak 1891 yılında İmparatorluk Kararnamesi ile İmparatorluk Müzesi olarak kurulmuş ve Topkapı Sarayı dış bahçelerinin bir parçasını oluşturmuştur.
1881 yılında Osman Hamdi Bey müze müdürü olarak atandığında Türk müzeciliğinde bir atılım olmuştur. Osman Hamdi Bey, Nemrut Dağı, Myrina, Kyme, diğer Alolia Nekropolleri ve Lagina Hekate Tapınağı’nda kazılar yapmış ve 1887-1888 yılları arasında Sayda’da (Sidon) yaptığı kazılar sonucunda Kral Sidon’un nekropolüne ulaşmış ve birçok kişiyle birlikte İstanbul’a dönmüştür. Lahitlerin ünlü olanı; Büyük İskender’dir.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Mimari Tarzı, İç Mekanları

İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi.
İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksindeki en eski yapı (MS 1472) Çinili Köşk’tür. Halen Türk çini ve seramik örneklerinin sergilendiği Çinili Köşk Müzesi, Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’daki en eski örneklerinden biridir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Mimari Tarzı, İç Mekanları

Arkeoloji Müzesi, dünyada o dönemde müze olarak yapılan ender yapılardan biri olarak öne çıkıyor. Neo-klasik mimarinin İstanbul’daki en güzel ve görkemli örneklerinden biridir. Müze girişindeki kapı alınlıklarında bulunan Osmanlı Türkçesi kitabesinde “Asar-ı Atika Müzesi” yazıyor. Kitabedeki tuğra, Sultan II. Abdülhamid’e aittir.
1887-1888 yılları arasında Osman Hamdi Bey tarafından yapılmıştır. Çinili Köşk’ün karşısında, ünlü mimar Alexandre Vallaury tarafından yaptırılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Klasik Binası 13 Haziran 1891’de açılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün alt katında 1, 16, 17, 18, 19, 20 numaralı salonlar, üst katta tüm salonlar, Assos Sergi Salonu ve İstanbul Komşu Kültürü: Thrakia, Bithynia – Biyzantium Sergi Salonları zemin katta yer almaktadır. ek bina ziyaretçilere kapalıdır.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Önemli Eserleri

Sidon Kralı Nekropol kazısından İstanbul’a getirilen İskender Mezarı (İskender Lahdi), Ağlayan Kadınlar Mezarı (Yaslı Kadınlar Lahdi), Satrap Lahdi, Likya Lahdi, Tabnit Mezarı, Siloam Yazıtı,Sidamara Lahdi, Pudicitia kılığında Roma İmparatoriçesi heykeli, Mısır-Hitit Barış Antlaşması gibi görkemli eserler sergilenmektedir. Zeus, Demeter, Aphrodite, Artemis, Hera, Apollon, Eros gibi birçok pagan tanrının heykelleri müzede yer almaktadır.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Önemli Eserleri, İskender Mezarı, Lahdi, Lahiti

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Önemli Eserleri, Afrodit Heykeli

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerededir, Nasıl Gidilir, Yol Tarifi, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Tam adresi: Osman Hamdi Bey Yokuşu Sokak, Gülhane, İstanbul, Türkiye Fatih semtinin tarihi yarımadası Sultanahmet semtinde yer alan kompleks; Gülhane Parkı’nı Topkapı Sarayı Müzesi’ne bağlayan Osman Hamdi Bey yamacında. İstanbul Arkeoloji Müzesi kompleksine Topkapı Sarayı’nın ilk avlusundan yokuş aşağı yürüyerek veya Gülhane Parkı’nın ana kapısından tepeye yürüyerek kolayca ulaşılabilir.
Müzeye gitmek için Bağcılar- Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak Gülhane Durağında inmeniz tarihi müzeye yürüyerek ulaşmak için yeterli. Anadolu Yakası’ndan müzeye gelmek isteyenler Kadıköy ya da Üsküdar vapur iskelelerinden Eminönü veya Kabataş iskelelerine gelerek bu noktalardan tramvay hattına geçiş yapabilirler.

Yıl boyu haftanın her günü açık olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzekart, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde geçerlidir. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti, 60 Türk Lirasıdır.

Şu an müze kısmen açık ancak restorasyon sebebiyle ek bina ziyarete kapalıdır.

​İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerededir, Nasıl Gidilir, Yol Tarifi, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti