İspanyol Sanat Tarihi

İspanyol sanat tarihi ressamlardan, mimarlara, heykeltıraşlara yüzyıllar boyunca birçok ünlü sanatçıyı kapsar. İspanyol sanatı, İspanya’da ve yurt dışında İspanyolca eğitimi alanlar tarafından İspanyol kültürü ve tarihinin önemli bir parçası olarak uluslararası alanda tanınmaktadır. İspanya, coğrafi ve tarihi konumu nedeniyle yüzyıllar boyunca pek çok farklı sanatsal etkinin alıcısı olmuştur.

Yedi asırlık Mağribi egemenliği, İspanyol halkına damgasını vurmuştur. Bu, en ünlü İspanyol mimarların bazılarının ürettiği binalarda açıkça görülebilir. Katalan İspanyol mimar Lluisi Domenech, kreasyonlarını süslemek için genellikle Mağribi süslemelerini kullandı. Avrupa kıtasının bir parçası olmak aynı zamanda İspanya’nın birçok Avrupa kültür ve sanatına tabi olduğu anlamına geliyordu. Çok sayıda İspanyol ressam, Fransa’da ve özellikle sanat sahnesinin patladığı Paris’te zaman geçirdi. Sanat hakkında bilgi edinmek istiyorsanız gidilecek yer Paris’ti. Pablo Picasso, zamanının çoğunu, İspanyol heykeltıraş Pablo Gargallo ile tanıştığı Paris’te geçirdi. İspanya ayrıca İtalya’nın heykeltıraşlarına ve başkenti Roma’ya çok teşekkür borçludur. Onlar olmasaydı, en ünlü İspanyol heykeltıraşlarından biri heykel yapmaya asla devam edemezdi. Mariano Benlliure, yalnızca Michelangelo’nun Roma’daki heykellerini gördükten sonra heykele konsantre olacağına ikna olmuştu.

Tarih Öncesi İspanyol Resmi

Hem Fransa hem de İspanya, tarih öncesi mağara resimleri için son derece zengin alanlardır. İspanya’da, bu resimlerin çoğu ülkenin kuzeyindeki Cantabrian bölgesinde bulunma eğilimindedir. Aurignacian dönemine ait en eski resimlerden bazıları burada bulundu. Tarih öncesi mağara resimlerinin en ünlü ve en iyi örneklerinden biri İspanya, Cantabria’daki Altamira mağarasında bulunabilir. Oradaki resimler yaklaşık MÖ 12.000’den kalmadır.

Hayvanlar, bu ilk halkların sanatının ana konusuydu. En sık boyanmış hayvanlar boğalar, atlar, geyikler, keçiler, ayılar ve mamutlardır. Solutrean döneminde hayvanlar çizilmeye başlandı, ancak neredeyse her mağarada hayvanların çizimleri ve resimlerinin bulunduğu Magdalenian döneminde çok daha sık görülmeye başlandı. Ancak insana ve insana benzeyen imgeler de keşfedildi. Görüntüler siyah ve koyu sarı boyalarla boyanma eğilimindeydi.

Diğer önemli tarih öncesi İspanyol resimleri, Castellón’daki Cingle de la Mola’da görülebilenleri içerir . Bu resimler, sanatçının kayadaki renk pigmentlerini üflemesini veya tükürmesini içeren bir teknik kullanılarak boyanmıştır. Bu resimler, figürlerin üst üste binmesi nedeniyle oldukça stilize edilmiş gibi görünmektedir, ancak bunlar 3 boyutlu bir görünümü temsil etmemektedir. Cingle de la Mola’daki resimler MÖ 7000 ila 4000 yılları arasında tarihlendirilmiştir.

Romanesk, İspanyol Sanat Tarihi

Romanesk dönemde, ana resim türü el yazması tezhipti. El yazması aydınlatması, bir sayfadaki belirli harfleri ayrıntılı bir şekilde boyayarak vurgulamaktan ibarettir. Bu tür resimler en çok İncil’in elle yazılmış baskılarında yaygındı. Yine bu dönemde mimari İspanyol ressamlara pek çok fırsat sağlamıştır. Kiliselerin tonozlarında geniş, çıplak duvarlar boldu ve bu nedenle freskler ve duvar resimleri ortak bir yer olmaya başladı. Boyama bu tür çalışma için en iyi yer San Isidro Bazilikası yer almaktadır Leon . Crypt, dünyadaki 12. yüzyıldan kalma en iyi korunmuş Romanesk resimlerinden bazılarına sahiptir. Mahzenin tavanındaki resimler İncil’in Yeni Ahitinden sahnelerin yanı sıra 12. Yüzyılın kırsal yaşamından bazı sahneleri tasvir ediyor. İspanya’da görebileceğiniz diğer benzer örnekler arasında San Baudelio de Berlanga ve Santa Cruz de Maderuelo‘daki freskler yer alıyor.

Romanesk, İspanyol Sanat Tarihi

Romanesk, İspanyol Sanat Tarihi

Gotik

Gotik resim, MS 1200 civarında başlayarak mimarideki emsal tarzından çok daha geç başladı. Dahası, Romanesk geleneklerden kurtulmak zordu. Romanesk tarzı duvar resimleri kiliselerde Gotik dönemde kullanılmaya devam etti. Bununla birlikte, Gotik resimlerdeki figürler daha fazla ifade ve harekete sahip olmaya başladı ve aynı zamanda resimlerin arka planına göre küçüldü. Bununla birlikte, ışıklı el yazmaları, Gotik resmin en yaygın bulunan parçalarıdır ve şu anda Avrupa genelinde bulunabilen farklı stillerin iyi bir kaydıdır. Diğer Gotik sanat eserleri arasında panel resimleri, freskler ve vitraylar da vardı. Gotik dönemin en sonunda ve Rönesans döneminin başlangıcında, 15. ve 16. yüzyıllarda tuval üzerine yağlı boya ile boyama çok daha popüler hale geldi.

İspanyol Sanatı, Kubizm

Pablo Picasso, birçokları tarafından modern sanat tarzının, Kübizmin Babası olarak kabul edilen büyük İspanyol sanatçılardan biriydi. Picasso, Georges Braque ve Juan Gris gibi diğer önemli Kübist ressamların etkisiydi. Antoni Gaudi, kendi tarzında devrimci olan başka bir İspanyol sanatçıydı. Gaudi, 19. ve 20. yüzyıllarda Katalan Modernist hareketini ilerleterek, sonraki yüzyılın diğer birçok genç Katalan İspanyol mimarını etkiledi. Birçok ressam, sanat eserlerini İspanyol tarihindeki belirli olaylara karşı bir protesto olarak kullandı. Picasso, İspanya İç Savaşı sırasında küçük Guernica kasabasının bombalanmasına karşı öfkesini ‘Guernica’yı boyayarak gösterdi.

Kübizm Akımının Önde Gelen Ressam, Heykeltraş ve Sanatçıları, Pablo Picasso, Cezayirli Kadınlar

 

Rönesans İspanyol Resmi

Rönesans büyük bir değişimin zamanı yanı sıra büyük sanat ve resimler oldu. 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar yaklaşık üç yüzyıl sürdü. Sanatsal odak esas olarak İtalya üzerinde olmasına rağmen, İspanya da Rönesans ressamlarından payını aldı. Rönesans dönemine ait resimler, bilim ve teknolojideki gelişmeler gibi o dönemde dünyada meydana gelen yeniliği yansıtıyor. Şövale’nin geliştirilmesi, ressamların çalışacakları kendi araçlarına sahip oldukları ve bu nedenle artık boyayacakları alanlar için mimarlara bağlı kalmadıkları anlamına geliyordu. 15. ve 16. yüzyıllar, evin içinde kolaylıkla asılıp hareket ettirilebilen daha portatif panel resimlerinin popülaritesinin arttığını gördü. Yüksek Rönesans dönemi, 1490 yılı civarında, Maniyerizm olarak bilinen sanatsal hareketi de doğurdu . Bu tarz İspanya’da özellikle önemli bir stil olduğundan, aşağıda kendi bölümü verilmiştir.

Maniyerist

Maniyerizm, esas olarak İtalya’da ve özellikle Roma’da, 1510 ve 1520 yılları arasında sanatçılar, heykeltıraşlar ve mimarlar tarafından geliştirilen bir tarzdı. Maniyerizm, özellikle entelektüel bir sanat tarzıydı ve bu nedenle daha yüksek İspanyol sınıflarından insanlara hitap ediyordu. Bununla birlikte, Maniyerizm önceki stillere göre daha abartılıydı, çünkü Maniyerist resimler, önceki Rönesans dönemindeki resimler kadar doğal değildi, bunun yerine yapay ve dengesiz olmayı amaçlıyordu. İtalya’daki Sistine Şapeli’nin tavanını boyayan Michelangelo da dahil olmak üzere birçok ünlü Maniyerist sanatçı var. En ünlü İspanyol Maniyerist ressam, aslında Yunan olan El Greco’dur. El Greco, hayatının çoğunu İspanya’nın Toledo kentinde yaşayarak ve çalışarak geçirdiği için İspanyol kültürüne kabul edilmiştir. Toledo aynı zamanda ‘Orgaz Kontunun Mezarı (El entierro del Conde de Orgaz) ve ‘İsa’nın Kesilmesi’ (El Espolio) gibi en iyi eserlerini ürettiği yerdi.

Barok, İspanyol Sanat Tarihi İçin Etkileri

Barok sanat da Roma, İtalya’da ortaya çıktı ve gelişimi 1590’dan 1720’ye kadar iki yüzyıla yayıldı. Barok tarzı resim, heykel ve mimaride mevcuttu. Barok sanat eserleri, genişleyen Katolik Kilisesi’nin varlıklarını geliştirmek için çoğunlukla Katolik hükümdarlar tarafından görevlendirildi. Bu nedenle Barok sanat, Karşı Reform hareketinin de önemli bir parçası haline geldi. Barok resim, önceki Rönesans döneminin rasyonel resimlerinden farklı olarak, resmin izleyicilerinde bir tür duygu uyandırmak için tasarlandı. En ünlü Barok ressam elbette Carvaggio’dur. Ancak Diego Velazquez şüphesiz bu tarzın en iyi bilinen İspanyol ressamıdır. Diego Velazquez, İspanyol Altın Çağı döneminde aktif olan İspanyol bir ressamdı. Velazquez bir saray ressamıydı ve bu nedenle Madrid’deki İspanyol Kraliyet Ailesi’nin birçok portresini yaptı ve en ünlüsü ilginç tablo olan ‘ Las Meninas ‘ idi.

Romantizm İspanyol Resim

Romantizm, 18. Yüzyılın sonunda tam anlamıyla gelişmiş bir sanat haline geldi. Romantik resimler, doğa, kahramanlık, insanlık ve duygu unsurlarını içerir. Romantizm, resme bilimsel yaklaşımdan uzaklaşarak daha etkileyici bir biçime doğru bir hareketi işaret ediyordu. Romantist resimler, ressamın resim ve renkleriyle özgürleşmesini sağladı. Romantik ressamlar da duygularını kendi hayatlarına aktarmak için sanatlarını kullandılar. Francisco Goya, İspanyol Romantik ressamların ustasıydı. Goya, karanlık, çarpık duygularını aktaran birkaç resim, baskı ve gravür serisi üretti. Goya’nın ‘Los desastres de la guerra’ (Savaşın Felaketleri), 2 Mayıs 1808’deki ya da Dos de Mayo ayaklanması sırasında şiddete karşı bir protesto olarak yapıldı . ‘Siyah Resimler’ (Las pinturas negras ) da Goya’nın karanlık içsel duygularının ve sıkıntılarının bir ifadesiydi. İspanyol Sanat Tarihi.

Romantizm İspanyol Sanat Tarihi, El Tres de Mayo, Francisco de Goya