Emile Bernard

Emile Bernard (28 Nisan 1868 – 16 Nisan 1941) Vincent van Gogh, Paul Gauguin ve Eugene Boch ve daha sonraları Paul Cezanne ile sanatsal dostluklar yaşayan bir Fransız Post-Empresyonist ressam ve yazardır. Onun dikkat çeken eserlerinin çoğunun genç yaşta, 1886-1897 yılları arasında başarıyla tamamlandığı görülüyor. Aynı zamanda, 19. yüzyılın son iki sanat akımlarından olan Cloisonnism and Synthetism ile de ilişkili. Bernard’ın edebi eseri, oyun, şiir ve sanat eleştirisi ile Bernard’ın katkıda bulunduğu çağdaş sanatın önemli dönemi hakkında ilk elden bilgi içeren sanat tarihi cümlelerini içeren daha az bilinir.

Emile Henri Bernard 1868’de Fransa’nın Lille kentinde dünyaya geldi. Genç yaşlarında kızkardeşi hasta olduğu için, Emile ailesinden pek fazla ilgi görmedi. Bu nedenle, Lille’de çamaşırhanee sahibi olan, Büyükannesi ile birlikte kaldı.Sanatının en büyük taraftarından biri Büyükannesi idi. Ailesi,1878’de Paris’e taşındı.

Eğitimine Ecole des Arts Decoratifs’te başladı. 1884’te Atelier Cormon’a katılarak izlenimcilik (Empresyonizm) ve noktasalcılıkla(Puantilizm) denedi ve dost sanatçılar Louis Anquetin ve Henri de Toulouse-Lautrec ile arkadaşlık kurdu. “Resimlerinde eğlenceli eğilimler göstererek” École des Beaux-Arts eğitimini askıya alıdıktan sonra, geleneği ve peyzajı ile süslediği Brittany’yi yürüyerek gezdi.

Emile Bernard ‘ın Gauguin ile Tanışması

Ağustos 1886’da Bernard, Pont-Aven’de Gauguin ile tanıştı. Bu kısa toplantıda, sanat konusunda çok az bilgi  alışverişinde bulundular, ancak tekrar toplanmayı beklediler. Bernard, o zamana kadar, “kendi yeteneğinin zaten çok geliştiğini” söyledi. Tarzının Gauguin‘in olgunlaşmış stilinin gelişiminde önemli bir rol oynadığına inanıyordu.

Emile Bernard Büyükannesi

Emile Bernard Büyükannesi

Bernard, 1887 Eylül’ünü, büyükannesinin portresini çizdiği La Grandmère’i boyadığı sahilde geçirdi. Diğer ressamlarla konuşmaya devam etti ve Gauguin hakkında iyi şeyler söylemeye başladı. Bernard Paris’e döndü, Académie Julian’a katıldı, Van Gogh‘la bir araya geldi; daha önce de belirttiğimiz gibi çalışmasından etkilendim ki, Van Gogh, Anquetin ve Toulouse-Lautrec’in Avenue’deki eserlerini sergileyecek bir restoran buldu. Clichy. Van Gogh, grubu Petit Bulvarı Okulu olarak nitelendirdi.

Bir yıl sonra, Bernard Pont-Aven’e yürüdü ve Gauguin‘i gördü. Onların arkadaşlık ve sanatsal ilişkileri hızla büyüdü. Bu zaman zarfında Bernard sanat eserleri ve onun için ne istediğini pek çok teori geliştirmişti. “En basit sadelikten bir sanat bulmak için bir arzusu olduğunu ve kişiliğini uygulamak için değil herkes tarafından erişilebilir olacağını” belirtti. Gauguin, Bernard’ın fikirleri. sözlü ifade kabiliyetinden etkilendi.

Emile Bernard Yelpazeli Kadın

Emile Bernard Yelpazeli Kadın

1888, Modern sanat tarihinde bir seminal yıl oldu. 23 Ekim’den 23 Aralık’a kadar Paul Gauguin ve Vincent van Gogh Arles’de birlikte çalıştı. Gauguin, Vaftiz’de Vizyon’da gösterilen Pont-Aven’den yeni stilini, Eylül ayında Van Gogh’a bir eskizini güçlü bir görsel sembolizm çalışması olan Angel’la Jacob Güreşi’ni (Melekle Jacob Güreşi) göndermişti.