Georges Seurat’ın “Jeune Femme Se Poudrant” eseri

Resim sanatına hafif fırça darbeleriyle ortaya çıkan Noktacılık, yani “Puantilizm” akımını getiren Georges Seurat, 31 yıllık kısa ömrüne rağmen çok değerli işler yarattı. “La Seine a La Grande Jatte” bunlardan biri.

Bahsedeceğimiz “Jeune Femme Se Poudrant” da şekillendirdiği Noktacılık akımı için oldukça önemli bir resim. 

georges seurat femme se paudrant Young Woman Powdering Herself

Georges Seurat -Young Woman Powdering Herself -kendini pudralayan genç kadın tablosu.

Georges Seurat ve Kendini pudralayan genç kadın

Ressamın ölmeden 1 sene evvel yaptığı resimde gördüğünüz genç kadın, Seurat‘ın herkesten gizli tuttuğu sevgilisi Madeleine Knobloch. Yüzünü pudralarken resmedilen balık etli Madeleine, dönemin ‘güzel kadın’ algısı hakkında ipucu veriyor. Fırçanın nokta nokta vurulmasıyla tamamlanan 95.5 x 79.5 cm ebatlarındaki eser, Londra’daki Courtauld Galerisi‘nde sergileniyor.

Eser, ortadan diklemesine ikiye bölünmüş gibidir. Sağ tarafta yer alan kadın figürü, sağ elinde bir pudra fırçası tutmakta.

Sol elinin parmaklarıyla dayandığı ince bacaklı sehpanın üzerindeki aynaya bakan figür, narsist bir duruş sergiliyor. Kahverengi sehpa ile figürün kolundaki bilezik uyum içinde. Aynanın duvar tarafından yukarı doğru çıkan beyaz çiçekler, muhtemelen yerdeki vazoda duruyor. Çiçekler, resme tazelik hissi veriyor. Bu da süslenen kadın figürünün gençliğini destekliyor.

Jeune Femme Se Poudrant deki detaylar

Göğüslerini büyük ölçüde açıkta bırakan korseli tuvaletiyle modern ve müstehcen bir görüntü veren figürün mavi tonlarındaki odası, çiçeklerin de desteğiyle ilkbahar atmosferi taşıyor. Tam karşımızda iki kanadı açık bir çerçeve görüyoruz. Çerçeve diyorum, çünkü masa üzerinde duran çiçekli bir vazo göründüğü için bu dışarıyı gösteren bir pencere olamaz. Georges Seurat ‘ın mavi ve köpük pembesi rengini bolca kullandığı “Young Woman Powdering Herself” adlı eserinin kenarlarındaki kahverengi çerçeve boşlukları, ressamın sıklıkla yaptığı çerçeve boşluklarıdır.