​Roma Hamamı

Roma Hamamı (Roman Bath), en iyi korunmuş Roma mimari yapılarından bazılarıdır. İngiltere’nin Somerset bölgesindeki ünlü kaplıca kenti Bath’de yer alan bir kompleks yapıdır. Orijinal Roma Hamamları MÖ 60-70 yılları arasında inşa edilmiştir. Ancak Romalılar için bir hamam ve kaplıca kompleksinden daha fazlasıydı. Onlar için önemli bir ibadet yeriydi. Hamamlar Romalılar arasında popülerdi, eğlence ve ibadet merkezleri olarak hizmet ettiler.

​Roma Hamamı Özellikleri

Roma hamamı yıkanmak ve dinlenmek için tasarlanmıştı ve Roma imparatorluğu boyunca şehirlerin ortak bir özelliğiydi. Hamamlar, farklı sıcaklıklara sahip çok çeşitli odaların yanı sıra yüzme havuzları ve kitap okumak, rahatlamak ve sosyalleşmek için yerler içeriyordu. Geniş kapalı alanlarıyla Roma hamamları, özellikle kubbe kullanımında mimari yeniliklerde önemli itici güçlerdi. Hamamlar yanmaz pişmiş toprak tuğla kullanılarak inşa edildi ve bitmiş binalar genellikle ince mozaik zeminler, mermer kaplı duvarlar ve dekoratif heykellerle görkemli eserlerdi.

​Roma Hamamı Bölümleri

Roma hamamlarının benzer özellikleri içinde barındırdığı soyunma odaları, egzersiz odaları, açık hava yüzme havuzları, aşırı ısıtılmış kuru ve ıslak terleme odaları, ısıtmalı ve sıcak su havuzu, ısıtılmış ve ılık bir havuza sahip sıcak odalar, genellikle anıtsal büyüklükte ve kubbeli, ısıtılmamış ve soğuk bir banyoya sahip serin odalar hamamların kalbidir. Bunlar gibi masaj ve diğer sağlık uygulamaları için odalar mevcuttur. Bunlarla beraber soğuk su dalma havuzları, özel banyolar, kütüphaneler, konferans salonları ve açık bahçeler gibi ek yapılara yer verilmiştir.

​Roma Hamamı Özellikleri Bölümleri Yapıları Nerede

​​Roma Hamamı Nerede?

Hamamlar, İngiltere’nin Somerset bölgesindeki ünlü kaplıca kenti Bath’ın üç kaplıcasının üzerine stratejik olarak inşa edildi ve şimdi çağdaş sokak seviyesinin altında. Bu bölge Sacred Spring, Roman Bath House, Roman Temple ve dönemsel eşyaların sergilendiği müze’yi kapsamaktadır.

Roma Dönemi Hamamları Yapıları

Antik Roma Mimarisi‘nde hem büyük hem de küçük Hamamlar, Canopus’un hemen kuzeybatısında, Villa’nın orta kısmında bulunuyordu. Kalıntılarının büyük bir kısmı duruyor, bu da eski zamanlarda içbükey tavanlı dikdörtgen odaların nasıl göründüğünü hayal etmeyi kolaylaştırıyor. Çeşitli banyo aktiviteleri için ayrı odaları olan bu zaman dilimindeki tipik Roma hamamları ile benzeşiyor. Önlerinde açık, taş döşeli avlular, egzersizlerin yapıldığı palestralar vardı. Boks, güreş gibi az yer gerektiren etkinlikler de burada gerçekleşti. Her tarafa dağılmış birkaç tuvalet vardı. Romalılar palestrada egzersiz yaptıktan sonra sıcak su banyosu için caldariumlara geçerlerdi. Bu süreci odalardan birinde ılık bir banyo izlerdi. Tepidarium odaları, bir süre dairesel şekilli saunalar, laconicumlar ve son olarak frigidarium olarak bilinen odalarda soğuk su ile durulanılırdı.

Doğal olarak, yapı malzemelerinin kalitesi her yapı türü için farklılık gösteriyordu. Büyük hamamlar, basit bir siyah beyaz mozaik olan opus spicatum (balıksırtı duvar örgüsü) ile döşenirken, küçük hamamlar daha kaliteli mermer ile opus sectile tekniğinde yapılmıştır. Asil görülen küçük hamamlarda ayrıca diğer odalardan perspektif görünümün sonsuz bir alan yanılsaması yarattığı Octagon Hall (Sekizgen Salon) gibi daha ayrıntılı bir mimari sergilendi. Her birinde renkli fresk tavan süslemeleri de bulunabilir.