Ivan Konstantinovich Aivazovsky

Aivazovsky (Türkçe okunuşu : Ayvazovski ) Ermeni asıllı Rus ressam . Kırım’da bir Karadeniz liman şehri olan Feodosiya’da doğdu . Simferopol Lisesi’nde iken resim yeteneğinden ötürü 16 yaşında Çar I. Nikolay’ın emriyle St. Petersburg Akademisi’ne alındı. 1836’da akademiden mezun olduktan sonra devlet tarafından Avrupa’ya gönderildi. Yıllar süren seyahatleri sırasında birçok ülkede sergileri açıldı, çağın en yetenekli Rus ressamı olarak ün kazandı.

Soru : Aivazovsky’nin tam adı nedir ? Cevap : Ivan Konstantinavich Aivazovsky

Aivazovsky resimleri hangi sanat akımına dahildir ?

Aivazovsky’nin eserleri Romantizm akımına dahildir. Romantizm akımı hakkında detaylı bilgi için ;
BKNZ : Romantizm Sanat Akımı

Aivazovsky’nin sanat görüşü ve resim tekniği

Aivazovsky, tablolarında ışık oynamayı geliştirmede, bazen şeffaf bir kalite yaratmak için renk katmanları uygulamakta, özellikle takdir edilen bir teknik olarak etkiliydi. Birçok portre ve manzara üretmiş olmasına rağmen, Aivazovski’nin resimlerinin yarısından fazlası sahil şeritleri ve deniz manzaralarının gerçekçi tasviridir.

aivazovsky eserleri balıkçı tekneleri limanda

aivazovsky eserleri balıkçı tekneleri limanda

En çok boyadığı deniz manzaralarının güzel melodramatik tasvirleri nedeniyle en çok hatırlanır. Yapıtlarının çoğunda, bulutların arkasındaki umut uyandıran yumuşak göksel bir vücutla savaşta ya da kaybolmuş savaşta askerlerin acısı görülüyor. Sanatsal tekniği, dolunay, gündoğumu veya alevler içindeki savaş gemileri gibi suyun gerçekçi yansımasını boyadaki öznenin ışığına göre ayarlama yeteneğidir.

Aivazovsky eserleri destek gemisi

Aivazovsky eserleri- destek gemisi

Resimlerinin birçoğu gökyüzünü ışıkla doldurma konusundaki yeteneklerini, dolunayla bulutların arasından dağınıklaşan ışığı ya da güneşin turuncu parıltısını bulutlarla pırıl pırıl parıltıyla gösterir.

Aivazovsky eserleri merkür

Ivan Aivazovsky eserleri merkür

Dalgaların ressamı Aivazovsky

1844’te  Rus Donanması’nın resmi ressamlığı görevine atandı. Bu görevi sebebiyle yaşamı boyunca çok sayıda deniz ve gemi resmi yaptı.Onu büyük oranda deniz ,daha doğrusu dalgalı deniz resimleriyle tanımamızın sebebi budur.

aivazovsky eserleri sandal

Aivazovsky eserleri – sandal

1845’te geldiği İstanbul’da Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı’nda kabul edildi. 1845-1890 arasında İstanbul’a toplam dört ziyaret yaptı. 1874’teki ziyaretinde Mimarbaşı Sarkis Balyan’ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan ikametgâhında bir ay kadar misafir olarak Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. 1890’daki son ziyaretinde Sultan II. Abdülhamid’in huzuruna kabul edilerek padişaha iki tablosunu hediye etti.

aivazovsky eserleri fırtına

aivazovsky eserleri – fırtına

Aivazovsky eserleri

Beşbinin üzerinde eseri olan Ayvazovski’nin tablolarının büyük bir kısmı St. Petersburg, Moskova ve Erivan devlet müzelerinde sergilenmektedir. 30 kadar eseri Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nin koleksiyonlarında bulunmaktadır.

aivazovsky tabloları eserleri odesa limanı

Aivazovsky eserleri -Odesa Limanı