Leonardo da Vinci ve Altın Oran

Bu yazımızın  konusu , Leonardo da Vinci ve altın oran. Leonardo da Vinci  altın oran hesabını eserlerinde kullandı mı ? Leonardo da Vinci altın orana önem veriyor muydu ?

Leonardo Da Vinci’nin araştırmaları sadece hayvanlar üzerinde değildi, bitkiler ve cansız maddeleri de inceledi. Özellikle altın oran olgusuyla uzun bir zaman uğraştı. Altın oranı doğada var olan her nesnede aradı, bulamadığında ise yeniden tasarladı. Leonardo da Vinci’nin eserlerinde mükemmelliğin sırrı aslında altın oranda gizlidir. Altın oran, bir bütün parçaları arasında  1.6180339’lik bir oran bulunmasıyla açıklanabilir, örneğin; bir insanın çenesinden kaşlarına kadar olan kısmı alın kısmının 1.6180339 katıysa bu yüzü güzel olarak algılarız.

Leonardo da Vinci Altın Oran Bağlantısı

Mona Lisa ve Altın Oran

Leonardo da Vinci altın oran

Mona Lisa’nın tüm hatlarında Leonardo da Vinci altın oran kullanmıştır., resmi özel yapan şeylerden biri de bu matematiksel hesaptır. Başka bir örnek bir masanın yüzey genişliği, ayak yüksekliğinin 1.6180339 katı ise bu masa göze daha güzel görünür. Hatta bu masanın malzemesi ne kadar kötü olursa olsun bu estetik yargınızı değiştirmez.

Vitrivius Adamı ve Altın Oran

vitrivius adamı altın oran

Da Vinci, Vitruvius Adamı ve Altın Oran olarak bilinen yapıtında kollarını ve bacaklarını aynı anda hem bir karede hem de bir dairede birleştiren bir erkek figüründe altın oranı mükemmelleştirmiştir. Burada da Leonardo da Vinci altın oran kullanarak ustalığını göstermiştir.