Suprematizm Sanat Akımı

Suprematizm Sanat Akımı (Rusça: Супрематизм) sınırlı sayıda renk kullanarak  daire, kare, çizgiler ve dikdörtgenler gibi temel geometrik formlara odaklanmış bir sanat hareketidir. 1913 civarında, Rusya’da Kazimir Maleviç tarafından kurulan ve Maleviç’in 1915 sergisi Fütürist Fuarında ilan edildi. Maleviç dışında on üç ressaamın benzer tarzda 36 eser sergilendi. Süprematizm; nesnelerin görsel tasviri üzerinde saf sanatsal duygu üstünlüğü” dayanan bir soyut sanat anlamına gelir.

Eşek Tail ve Der Blaue Reiter (Mavi Rider) kübik-fütürist çalışmaları ile 1912 yılında sergilerde yer alan Kazimir Maleviç Suprematizm kavramını geliştirmiştir. Boyama, şiir ve tiyatro yeni sanatsal biçimlerin çoğalması Rusya’nın yanı sıra geleneksel halk sanatının canlanmasına zengin bir ortam sağladı.

suprematizm-sanat-akimi-malevich-kazimir-sothebys

Maleviç açıkça Suprematizm çekirdek kavramını şöyle açıkladı: “Suprematizm Sanat Akımı altında ben yaratıcı sanatın saf duygu önceliğini anlıyorum. Suprematist için, nesnel dünyanın görsel olayları vardır, kendisi anlamsız; önemli olan şey ortamın oldukça dışında kaldığının hissedilmesidir.”

Maleviç temel geometrik formlara dayalı bir Suprematist “dilbilgisi” yarattı: Özellikle, kare ve daire. 1915 yılında suprematist resminde erken deneyler sergilendi. Rus Ortodoks geleneğinde kırmızı / güzel köşe olarak adlandırılan  Siyah Kare vardı. “Siyah Kare” 1915 yılında kariyerinde bir atılım olarak sunuldu. “Beyaz Beyaz üzerinde” monokrom Suprematizm için polychrome geçişi, Maleviç aynı zamanda bir dönüm noktası olarak lanse edildi.

Süprematizm Konstrüktivizm ve Materyalizme Karşı

Maleviç’in Suprematizm Sanat Akımı Konstrüktivizm ve Materyalizmin devrim sonrası pozisyonlarına temelden karşıdır. Konstrüktivizm, nesnenin kendi kültü ile, fonksiyonel örgütlenme ilkeleri sanatı uyarlanması faydacı stratejileri ile ilgilidir. Yapılandırmacılık altında, geleneksel şövale ressam tüm yönleriyle hayatı organize sorumlu sanatçı mühendise dönüşür. Süprematizm, Konstrüktivizm tezat, bir derece anti-materyalist, anti-faydacı felsefesini içermektedir.

suprematizm-sanat-akimlari-kazimir-malevich-suprematizm

Malevich ayrıca Sun Üzerinde Zafer süprematizmi doğumunu alacaktır. 1913 sergisine dahil sanatçıların amacı içinde setleri ve kostümlerini tasarladı. Kruchenykh en Fütürist opera üretim biçimini kırmak için “açık kullanmak olmuştur saf, mantıksal Rus dilinin saf ve mantıksal dilini kullanmıştır. Maleviç basit malzemelerden kostüm oluşturarak uygulamaya koymak için geometrik şekillerden yararlandı. Yanıp sönen farlar, alternatif eller, bacaklar veya kafaları karanlıkta kaybolacak şekilde rakamlarla aydınlattı. Sahne perdesi siyah bir kare oldu. Backcloth için çizimleri biri siyah ve beyaz üçgen içine çapraz bölünmüş bir siyah kare gösterir. Çünkü bu temel formların basitliği onlar için yeni bir başlangıç anlamına yarattı.

Suprematizm Akımının Önde Gelen Ressam, Heykeltraş ve Sanatçıları

Kazimir Malevich, Ilya Chashnik    Ilya Chashnik, El Lissitzky, Alexander Rodchenko, Olga Rozanova,    Nikolai Suetin, Vera Yermolayeva.

Pin It on Pinterest