Op Art Sanat Akımı Nedir?

Op Art Sanat Akımı 1960’larda ortaya çıkan ve süratle yayılan pop-art’ın karşısı­na, OP-ART ve Kinetik (cinetique) diye adlandırılan yeni sanat akımları daha da tutarlı boyasal çalışmalarla çıktı. 1962’de bir eleştirmen tarafından ad konulan bu yeni akım, yani Op- Art = Optical Art, ne lekeci ne de soyut hareket resmi gibi rastlantıya dayanan bir resmetmeyi benimsiyordu. Op-art’ ta, pop-art gibi tüketim toplumunun günlük kullandığı eşyalar da kolaj biçiminde tuvale yapıştırılmıyordu.

Op-artçı, resimde figüre dayanmayan saf geometrik biçimleri, akılcı, irticalıktan uzak, yalnız cetvelin kesinliği ile sınırlandırılmış olarak düzenli­yordu. Boyama işleminde ise, strüktür değerlendirmesini hiç dikkate almıyordu. Bu akımın resimlerinde bazen bir tek biçimselliği görülür. Ayrıca op-art, inşacı bir resmi benimsediği halde, kompozisyon görüntüsünde biçimlerin duruk bir etki yapma­dığı, aksine hareketlenen biçimlerin yaratılmasının amaçlandığı gözlemlenir. Örneğin bu anlayışta, bir Malewitsch’in ya da Mondrian’ın resimlerindeki katılık ve duruluk yoktur.

op-art-sanat-akimi-francis-picabia-optofon-arthipo-tablo-satis-sitesi

Op Art Sanat Akımında İnşacılık

Op-art’taki inşacılık, Malewitsch inşaatçılığından tamamen başka bir biçimlemeyi ortaya koymaktadır. Kısacası hesaba ve ölçüye dayanan bir hareket resmidir bu. VICTOR VASARELY, bu anlayışın yaratıcı temsilcisidir. Bilimsel renk çemberleri, valörlere dayanan renk dizileri, sanki op-art akımı için araştırılıp bulunmuş gibidir. Op-art’ın en genel özelliği, geometri ile hare­ket eden biçimlerin bir bağlantı içinde birleştirilmesidir.

op-art-sanat-akimlari-jesus-soto-kure-arthipo-tablo-satis-sitesi

Op-art sanatçılarının geometrik biçimleri, renk dizileri ve çemberleri ile görüntü olarak hareket eder biçimde göstermeyi başarması, kinetik ya da sinetik (cinetique) denen ve hareket eden renkli biçimleri bir makina yoluyla imal etmeyi amaçlayan yeni bir akımın ortaya çıkmasına neden olmuştur; zemin hazır­lamıştır da denebilir. Kinetik sanat terimi, Yunanca hareket an­lamına “kinese” sözcüğünden alınmıştır. Duvara yansıtılarak elde edilen ve durmadan değişen geometrik biçimler imal eden kinetik resim makineleri için elektrik motorları, prizmalar, dö­nen çarklar ve gereçler, kimi teknisyenler, kimyacı ve fizikçiler tarafından yapılmaya başlandı. Böylece bu kez resim, sanatçı tarafından değil, bir çeşit teknik adamların işi oldu. Kısacası bu anlayış, ışık etkilerine dayanan ve daha çok bir çeşit dekor için çeşitli görüntüler imal eden bir yola gitti. Bu görüntü imalatçılığının önemli temsilcileri arasında daha çok Amerikalılar yer al­maktadır. örneğin Harry Kramer ve Tinguely gibi.

Op-Art Ünlü Ressamlar, Sanaçılar

  Victor Vasarely, Bridget Riley, Frank Stella, Jesus Rafael Soto, Josef Albers