Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu uygarlıklarının sergilendiği, kültür etkinliklerin yapıldığı, Atatürk’ün talimatı ile 1921 yılında kurulmuş bir müzedir. Paleolitik Dönemden günümüze kadar tüm uygarlıkların eserlerinin kronolojik olarak sergilendiği dünyadaki birkaç müzeden biridir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Tarihi, Mimari Yapısı, Eserleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi yakınında bulunan iki Osmanlı binasındadır. Yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.

Bedesteni, Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yıllarında yaptırılmıştır. Yapının herhangi bir kitabesi bulunmamaktadır. Saf Ankara giysilerinin burada dağıtıldığı kaynaklarda kayıtlıdır. Binanın tasarımı klasik tiptedir. Mekanı çevreleyecek şekilde tasarlanmış bir dikdörtgeni örten 10 kubbe ve birbirine bakan 102 dükkân bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Tarihi, Mimari Yapısı, Eserleri

Tadilat ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra (1938–1968), bina Ankara Arkeoloji Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Dünyanın en zengin müzelerinden biridir. Bu Osmanlı binası içinde müzede Anadolu arkeolojisine ait çok sayıda sergi bulunmaktadır. Paleolitik çağ ile başlarlar ve Neolitik, Erken Tunç, Asur ticaret kolonileri, Hitit, Frig, Urartu, Yunan, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar kronolojik olarak devam ederler. Ayrıca geniş bir eser koleksiyonu da bulunmaktadır. Altın, gümüş, cam, mermer ve bronz eserlerin sergilenmesi, MÖ 1. binyılın ikinci yarısına kadar uzanmaktadır. İlk basılan paralardan modern zamanlara uzanan örnekleriyle sikke koleksiyonları, müzenin nadide kültür hazinelerini temsil ediyor.

Merkezi salonda kabartmalar ve heykeller bulunurken, çevredeki salonlar sizi Neolitik ve Kalkolitik’ten Tunç Çağı Asur ve Hitit dönemlerine, Demir Çağı’nın Frig ve Urartu dönemlerine kadar paleolitik dönemden klasik döneme uzanan şaşırtıcı bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Türkiye’nin tarihinin karmaşık dokusuyla başa çıkmak için ülkedeki en iyi yer olan bu sergiler, Anadolu’daki hemen hemen her önemli arkeolojik alandan toplanan eserlere ev sahipliği yapıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Eserleri, Hitit Hayvan Heykelleri

​Anadolu Medeniyetler Müzesi Mimari Yapısı, İç Mekanları

Anadolu Medeniyetleri Müzesi 11 alt bölüm ve 3 ana bölümden oluşmaktadır.

Üst salon olarak adlandırılan ana bölümlerden birinde; 8 alt bölüm vardır: Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi, Hititler, Frigler ve Urartular. Üst salon, çeşitli eserler ve nefes kesen tarihi özelliklere sahiptir.

Taş Eserler salonu olarak adlandırılan kapalı mekan, müze binasının temeli olan Mahmut Paşa Bedesteni’nin on kubbe ile örtülü dikdörtgen şeklinden oluşmaktadır. Bu bölümde Hitit ve Geç Hitit dönemlerine ait her biri benzersiz olan taş eserler sergilenmektedir.

​Anadolu Medeniyetler Müzesi Mimari Yapısı, İç Mekanları

Alt salon, müzenin Çağlar ve Klasik Dönemlerde Ankara için iki ayrı alt bölümünden oluşur. Bu bölümde Ankara kazılarında elde edilen kalıntılar ile MÖ 1. binyılın ikinci yarısından başlayarak; Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait altın, gümüş, cam, mermer, bronz eserler sergilenmektedir.

Kurşunlu Han, tarihi kayıtlara ve sicil defterlerine göre Mehmet Paşa’nın (Fatih veziri) İstanbul Üsküdar’da sadaka vermesi için vakıf olarak inşa edilmiştir. Bir yazıtı yoktur. 1946 yılında yapılan onarımlar sırasında II. Murat dönemine ait sikkeler bulunmuştur. Buluntular, Han’ın 15. yüzyılda var olduğunu göstermektedir. Han, Osmanlı Dönemi Hanlarının tipik tasarımına sahiptir. Ortada bir avlu ve revak yer alır ve iki katlı odalarla çevrilidir. Zemin katta 28, birinci katta 30 oda bulunmaktadır. Odaların batı ve güney yönlerinde zemin katta “L” tipinde bir ahır bulunmaktadır. Han’ın kuzey tarafında 11 dükkân var, Doğu cephesinde 9, bahçe içinde birbirine bakan 4 dükkân. Han, Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış ve 1467’de Mehmet Paşa, vezirliğe terfi ettirilmiştir. Tonozlu çarşı, 1470 yılına kadar görevini sürdüren Mahmut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bugün müzeyi oluşturan bu iki yapı 1881 yılındaki yangından sonra terk edilmiştir.

​Anadolu Medeniyetleri Müzesi Önemli Eserleri

Eşsiz koleksiyonu ile müstesna müzeler arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleolitik Çağ’dan günümüze Anadolu arkeolojik eser ve eserlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Paleolitik Çağ (….8000), Neolitik Çağ (8000-5500), Kalkolitik (Bakır-Taş) Çağı (M.Ö. 5500-3000), Eski Tunç Çağı (M.Ö. 3000-1950), Hititler (M.Ö. 1750-1200), Frigler (M.Ö. 1200-700), Urartu (M.Ö. 1200-600), Geç Hititler (M.Ö. 1200-700)

Tarihi yapıları ve köklü tarihiyle günümüze ulaşan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’de ilk “Yılın Müzesi” seçilmiştir.

​Anadolu Medeniyetleri Müzesi Önemli Eserleri, Ana Tanrıça Heykeli

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Önemli Tarihi Eserleri, Gemi Maketi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerededir, Nasıl Gidilir, Yol Tarifi, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Tam adresi: Kale Mahallesi(Mahalle), Hisarpark Geçidi(Cadde), Gözcü Sokak(Sokak) No:2 06240, Ulus, Altındağ, Ankara, Türkiye

Müze, Ankara Kalesi yolu üzerinde yer almaktadır.

Belediye otobüsüne binerek; Ulus Çarşı, Anafartalar, Ulus duraklarından 10 dk. yürüyerek

Batıkent-Kızılay metrosu ile Ulus istasyonunda inip Ulus Çarşı çıkışından 10 dk. yürüyerek ulaşım sağlanılabilir.

Müze yıl boyunca her gün 09:00-17:00 arası açıktır. Sadece dini bayramların ilk günlerinin sabahları kapalıdır. Giriş ücreti 2021 yılı itibari ile 45 TL’dir. 8 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerededir, Nasıl Gidilir, Yol Tarifi, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti