Abstre Sanat Akımı (Soyut Resim)

1910 yılında Kandinsky’nin ilk (abstre) soyut resim de, renk, çizgi ve yüzey öğelerini dikkate alarak yeni bir anlayışı ortaya koydu. Bu sanatçının resminde nesne ve figürlerin biçimleri hiç dikkate alınmıyor ve renkler, çizgiler, yüzeyler, soyut bir kompozisyon olarak değerlendiriliyordu. Bu nedenle onun ortaya koyduğu bu yeni resim, salt soyut bir resmin ilk örneği oluyordu. Böylece, resim sanatında korumun terkedildiği ve resimsel öğelerin resim için yeterli olduğu görüşü kuvvet kazanıyordu. Yani resimde, müzik gibi soyut öğelerle bir biçimleme olanağı bulunuyordu.

Paul Klee, Bauhaus' un Ana ve Babasının Kısa Tarihi

Paul Klee, Bauhaus’ un Ana ve Babasının Kısa Tarihi

Bu görüşe dayalı olarak lekecilik (tachisme) akımı da, tamamen boya lekelerine dayalı, hatta kompozisyonu bile bir yana bıra­kan bir resim anlayışı ortaya çıkardı. Boya lekelerine dayanan bu resim anlayışında, ne doğanın ima edilişi, ne de onun simge­sel bir anlatımı söz konusu oluyordu. Böylece resimde amacın konu değil, resimsellik olduğu gerçeğine yönelmiyordu. Zaten resimde soyut çalışmayan Picasso’nun, “Fakat Mösyö, Bu Balık Değil, Resim”, demesinde bile, bu anlayıştan bir par­ça olduğu anlaşılabilmededir. Yani Picasso da, resimde konu ile resimselliği ayırmaktadır. (soyut resim)

Josef Albers, Kareler, Squres, Abstre, Sanat Akımları

Josef Albers, Kareler, Squres, Abstre, Sanat Akımları

Abstre (Soyut Resim) Sanat Akımı 20. Yüzyılla Yükseliyor

Soyut resim (abstre) çalışan ressam, çağın endüstrisi­ne, makineleşmesine, makine ürününe ses çıkarmıyordu. Ancak resimde, hem nesnenin, hem insan figürünün yansımasına, soyut sanatçı karşı çıkıyordu. Kandinsky’nin irticali resimleri ile, leke­cilerin yapıtlarında, içgüdüsel hareketlere dayanan boya atma ve sürmelerde de bilinçli bir kontrol yoktu. Çünkü boya madde­si birbirleriyle karıştırılmadan tüpten çıktığı gibi fırça ya da ıspatula resim bezi üzerine aktarılmaktadır (abstre). Oysa bir gerçeküstücü resimde yapılmak istenen, bilinçaltı ile ilgili olmasına rağmen konu ile ilgili olan nesne ve figürler, gayet titiz bir çizim ve modle ile gerçekleştirilmededirler. (soyut resim)

Delaunay Ritim, 1964.

Delaunay Ritim, 1964.

Soyut resimde (abstre), lekeci bir estetiğe dayanmayan, rastlantı bir biçimlemeye yer vermeyen, geometrik inşacı bir akım da ortaya çıktı. Aslında kübist akımda da geometrik bir inşa söz konusu idi. Ancak bu geometrizm nesne ve figürleri geometrik yüzeyler halinde bir parçalamaya ve ortaya çıkan yüzeyleri ise kesin çiz­gilerle sınırlamaya dayanıyordu. Ortaya çıkan yeni geometrik öğelere dayanan akım ise, yalnız salt geometrik biçimlerin re­simsel etkisini amaçlıyordu. Kısacası biçimlerin saflığını, yalın­lığını hedef alıyordu. (soyut resim)

Robert Motherwell No: 12

Robert Motherwell No: 12

Abstre Sanat Akımının Önde Gelen Ressam, Heykeltraş ve Sanatçıları

A-E Abstre (Soyut Resim) Sanatçılar

Max Ackermann, Josef Albers, Simon Aldridge, Pierre Alechinsky, Else Alfelt, Jean-Michel Atlan, Gregory Amenoff, Félix Anaut, Karel Appel, Oliver Arms, Jean Arp, Miloš Bajić (painter), Giacomo Balla, Stephen Bambury, Wilhelmina Barns-Graham, Rudolf Bauer (artist), Willi Baumeister, Ib Benoh, Anna-Eva Bergman, Forrest Bess, Corneille Guillaume Beverloo, Charles Biederman, Max Bill, Ejler Bille, Emil Bisttram, Sandra Blow, Norman Bluhm, Pedro Boese, Katherine Bradford, Peter Brandes, James E. Brewton, Theophilus Brown, Pol Bury, Jack Bush, Alice Lok Cahana, Jacques Calonne, Rhea Carmi, Ilya Chashnik, Dan Christensen, Gunter Christmann, Chu Teh-Chun, Evgeny Chubarov, Hugo Claus, Christo Coetzee, Cora Cohen, Donald Cole (painter), William Congdon, Gérard Coste, Jean-Michel Coulon, Thomas Darnell (artist), Gene Davis (painter), Ronald Davis, Elaine de Kooning, Willem de Kooning, Robert Delaunay, Sonia Delaunay, Richard Diebenkorn, Burgoyne Diller, Theo van Doesburg, Enrico Donati, Christian Dotremont, Arthur Dove, Thomas Downing, Werner Drewes, Moira Dryer, Friedel Dzubas, Sonja Eisenberg, (abstre, soyut resim)

E-K Abstre (Soyut Resim) Sanatçılar

Aleksandra Ekster, Patricia Erbelding, Catherine Everett (painter), Jean Fautrier, Paul Feeley, Amy Feldman, Sonja Ferlov Mancoba, John Ferren, François Fiedler, Sam Francis, Helen Frankenthaler, Jane Freilicher, Otto Freundlich, Vasudeo S. Gaitonde, William Gear, Rupprecht Geiger, Stephen Gilbert, Paul Giudicelli, Fritz Glarner, Albert Gleizes, Natalia Goncharova, Robert Goodnough, Jean Gorin, Arshile Gorky, Adolph Gottlieb, Gust Graas, Bruce Gray (sculptor), Gertrude Greene, Giorgio Griffa, Svavar Guenason, (abstre, soyut resim)

Kaloust Guedel, Frederick Hammersley, Marsden Hartley, June Harwood, Wally Hedrick, Henry Heerup, Al Held, Auguste Herbin, Patrick Heron, Hans Hofmann, Johannes Holt-Iversen, Carl Holty, Jack Hooper (artist), Budd Hopkins, John Hoyland, Edgar Hubert, Malcolm Hughes, Friedensreich Hundertwasser, Jacques Hurtubise (painter), Vilmos Huszár, Ien Lucas, Albert Irvin, Johannes Itten, Harry Jackson (artist), Robert Jacobsen, Dianno A. Jakelj, Rebecca Salsbury James, Marcel Janco, Paul Jenkins (painter), Alfred Jensen, Bill Jensen, Raymond Jonson, Asger Jorn, Wassily Kandinsky, Shirley Kaneda, Edward Kelly (painter), Ellsworth Kelly, Aart Kemink, Maude Kerns, Seiran Khatlamadjian, Reza Khodadadi, (abstre, soyut resim)

K-P Abstre (Soyut Resim) Sanatçılar

Ladislas Kijno, Per Kirkeby, Emile Kirscht, Paul Klee, Yves Klein, Franz Kline, Ivan Kliun, Ruslan Korostenskij, Lee Krasner, František Kupka. Willem Labeij, Ronnie Landfield, Mikhail Larionov, Vance A. Larson, Bart van der Leck, Clara Ledesma, Fernand Léger, Julian Lethbridge. Osvaldo Licini, Ron Linden (artist), Abraham Lishinsky, El Lissitzky, Morris Louis, Lucebert, Alexandra Luke, Stanton Macdonald-Wright, Kazimir Malevich. Ernest Mancoba, Alfred Manessier, Maria Manton, Brice Marden, Scape Martinez, Alice Mason. Emily Mason, Georges Mathieu, Jerry McDaniel, John McLaughlin (artist), Howard Mehring, Jean Messagier, Allison Miller (artist), (abstre, soyut resim)

John M. Miller (artist), Joan Miró, Joan Mitchell, László Moholy-Nagy, Piet Mondrian, George L.K. Morris, Richard Mortensen, Robert Motherwell, Lee Mullican, Genc Mulliqi. Edo Murtić, Sachida Nagdev, Jorgen Nash, Naza (artist), Otto Nebel, Anne Neely, Aurélie Nemours. Barnett Newman, Ben Nicholson. Marion Nicoll, Jan Nieuwenhuys, Evin Nolan, Kenneth Noland, Requena Nozal, Albert Oehlen, Georgia O’Keeffe, Alexander Oligerov, Jules Olitski, Nathan Oliveira, Alexandre Orloff, Erik Ortvad, Wolfgang Paalen, Benjamín Palencia, Victor Pasmore. Robert Paul (painter), Paul Păun, Carl-Henning Pedersen, Gina Pellón, Agnes Lawrence Pelton, I. Rice Pereira, Lars Physant, Jean Piaubert, Francis Picabia, Joseph Pisani, (abstre)

P-Z Abstre (Soyut Resim) Sanatçılar

Serge Poliakoff, Sigmar Polke, Jackson Pollock, Larry Poons, Enrico Prampolini, Monique Prieto, Ganesh Pyne, Man Ray, Hilla von Rebay, Rebeca Mendoza, Paul Reed (artist). Dan Rees (artist), Thibaut de Reimpré, Ad Reinhardt, Grace Renzi, Pablo Rey, Alan Reynolds (artist), Willy Bo Richardson. Gerhard Richter, Hans Richter (artist), Jean-Paul Riopelle, Alexander Rodchenko, Mark Rothko, Sudip Roy, Morgan Russell. Vasiliy Sad, Homayoun Salimi, Emilio Scanavino, Gérard Ernest Schneider, Victor Servranckx, Michel Seuphor, Adam Shaw (painter), Charles Green Shaw, John Shaw (painter), Kate Shepherd, Gustave Singier, Esphyr Slobodkina, (abstre, soyut resim)

Hassel Smith, Leon Polk Smith, Aqeel Solangi, Pierre Soulages, Nicolas de Staël, Eduard Steinberg, Frank Stella, Stephane Leonard, Cecil Stephenson. Ian Stephenson, Clyfford Still, Ryan Sullivan (artist), Darío Suro, Léopold Survage, Albert Swinden, Sophie Taeuber-Arp, Antoni Tàpies. Walasse Ting, Mark Tobey, Hans Tolford, Gideon Tomaschoff, Harry Tsuchidana, Lynne Woods Turner, Raoul Ubac, Alan Uglow, Vaclav Vytlacil, Louis Van Lint, Serge Vandercam, Georges Vantongerloo, Bram van Velde, Geer van Velde. Jacques Villon, Mario Volpe, Charmion Von Wiegand, Friedrich Vordemberge-Gildewart, Marko Vrzgula, Yvonne Wartiainen, Davyd Whaley, Mandy Wilkinson, Fritz Winter, Wols, Paul Wonner, Harold Zisla, Larry Zox, (abstre)