Paspartu Yapımı, Yapılışı

Paspartu yapımı, suluboya resimleri korumak ve uzun müddet dayanmasını sağlamak için en kolay yol, resmi bir karton veya mukavva üzerine koymaktır. Altlık olarak mukavva kullanılacaksa bunu resim boyuna göre kesmelidir. Çünkü kenarlardan taşacak mukavvalar pek de süslü görünmez. Kartona gelince ister beyaz, ister renkli olsun, resmin dört yanından birkaç santim genişli­ğinde bir çerçeve halinde görülecek şekilde kesilebilir. Böylece resmin etkisini arttırır. Kartonun ortasını oymak suretiyle bunu bir çerçeve gibi de kullanabiliriz. “Paspartu” adı verilen bu çerçevenin ortasındaki oyuk genel olarak resimden yarım veya bir santim kadar küçüktür. Resim, kenar­larına zamk sürülerek, paspartu yapılışı  altına yapıştırılır.

Paspartu Yapımı, Yapılışı

Duvar veya sergilere asılacak suluboya resimleri camlamak da mümkün­dür. Bunun için, paspartulu veya paspartusuz olduğuna göre, resim boyunda temiz bir cam ve ayni boyda bir de mukavva kesilir. Paspartu yapılışı, resim mukavva ile camın arasına konur ve kenarları zamklı bir şeritle sarılıp yapıştırılır. Bu iş için çarşıda kağıt veya bezden, altları zamklı ve türlü renkte şeritler satı­lır. Bu şeridin 5 veya 10 mm’lik kısmı camın üzerine, geri kalanı da mu­kavvanın üzerine yapıştırılacaktır.

Paspartu Nedir?

Bir eseri sadece çerçevelendiğinde, çerçevenin görünümü eserin görünümü ezebilir. Paspartu eseri güzelleştirmek ve vurgulamak, derinlik hissi vermek için kullanılır. Paspartu yapımı, aynı dış boyutlara sahip olan kalın bir mukavvayı keserek iç kenarları basılı kağıtla kapatılacak bir pencere açma işidir. Paspartu nedir, sorusuna böylece cevap verilebilir. Genellikle suluboya eserlerde paspartu tekniği sıkça kullanılan bir tekniktir. Paspartu yapılışı sırasında farklı malzemeler kullanılsa da işin özü resmin daha iyi vurgulanmasını sağlamaktır.

Paspartu Yapımı Video Kolay, Paspartu Yapım Teknikleri

Çiviye asmak için mukavvanın üzerine, üst kenara yakın bir yere, çakı ucu ile birer delik delerek sicim veya bez­den bir ilmek bağlanır. Bu ilmekler ortada bir tape olacağı gibi, iki yana birer tane de yapılabilir ve istenirse uçlarına küçük birer madeni halka bağlanır. Bu halkalar nihayet camın kenarından görünecek kadar olmalıdır. Te­miz yapılırsa, bu usul suluboya resim için çok elverişli bir koruma yoludur. Bilhassa fazla büyük olmayan resimler için. Paspartu Yapımı Video Kolay, Paspartu Yapım Teknikleri

Pin It on Pinterest