Akrilik Boya Özellikleri Nelerdir? Akrilik Boyaların Kuruma Süresi Ne Kadardır?

Akrilik boya özellikleri konusunu teknik olarak ele alacağız. Resim boyalarında ışık hassasiyeti, vizkozite, tüp, kavanoz, akrilik boyların kuruma zamanı gibi akriliklerin genel teknik özellikleri makalede açıklanmıştır. Zamanın eskitmediği neredeyse hiç birşey yoktur. Resim malzemeleride nem, ısı, ışık gibi doğanın yıpratıcı etkilerinden kaçamaz. Akrilik boyaların özellikleri nelerdir :

Resim Boyalarında Işık Hassasiyeti

Boyalara asıl renk veren pigment molekülleridir. Günümüzde renk pigmentleri doğal yollardan (bitki kökleri, toprak vs.) elde edildiği gibi kimyasal yollarla da elde edilmektedir. Renk pigmentlerin bir çoğundan ışık hassasiyeti vardı. Yani ışığa maruz kaldıkça renkler canlılığını yitirir ve giderek solarlar. Müzelerde düşük ışık kullanılmasının temel sebebi budur. Işık taşıyıcısı olan foton, pigment moleküllerinin yapısını bozmaktadır. Bu durum yağlıboya, kuruboya, suluboya, guaj, akrilik gibi birçok boya çeşidi için geçerlidir. Boyalar içinde  ışığa en dayanıklı boya akrilik boyadır. İkinci sırada ise yağlıboya yer alır.

Boyaların ışık hassasiyet standartlarını belirleyen bir kurum vardır. Bu kuruluşun adı ASTM International ‘dır. Amerikan Test ve Materyaller Kurumu olarak açılımını yapabiliriz. Bu kurulum resim boyalarını test ederken, 20 senelik bir zaman bir diliminde bir galeride meydane gelecek olan ışık etkisini baz alarak ölçüm yaparlar. Bu etkiyi taklit eden laboratuvarları mevcuttur. Bir bakıma hızlandırılmış bir zaman testi yapılmaktadır.

ASTM resim boyaları dayanıklık standartları şunlardır:

ATSM I : Mükemmel Işık Dayanıklılığı

ATSM II : Çok İyi Işık Dayanıklılığı

ATSM III : Ortalama Dayanıklık Standartı

Diğer standart gösterimleri şunlardır:

AA : Yüksek Derece Kalıcı Renkler

A : İyi Derece Kalıcı Renkler

B : Orta Derece Kalıcı Renkler

C : Kalıcılığı Düşük Renkler

Akrilik Boyaların Kuruma Süresi, Işık Hassaiyeti, Özellikleri

Akrilik Boyaların Kuruma Süresi, Işık Hassaiyeti, Özellikleri

Akrilik Boya Viskozitesi

Vizkozite sıvı maddelerinin akışkanlığını ifade etmek için kullanılan teknik bir terimdir. Bir bakıma sıvının yoğunluğunu ifade eder. Boyalar için ise bir yüzeye sürerken miktar, yoğunluk ve yüzeyi kaplama oranı olarak açıklanabilir. Akrilik boyalar daha krem peynir kıvamındadır. Yağlıboyalar ise oda sıcaklığında bulunan tereyağı kıvamında olurlar. Elbette boyaların vizkozitesi onları çözen maddelerle değiştirilebilir. Akrilik boyalar su ile yoğunluğu azaltılabilir. Yağlıboyaları inceltmek için ise terebentin, tiner, neft gibi maddeler kullanılır. Akrilik Boyaların Özellikleri.

Tüp Akrilik Boyalar ve Kavanoz Akrilik Boyalar

Akrilikler piyasada iki tipte satılmaktadır. İlki tip şeklinde olanlardır. Tüp şeklinde olanlar metal ya da plastik biçiminde olabilirler. Diğer satış tipi ise plastik kavanozlardadır. İki tür arasında içinde boyada herhangi bir farklılık bulunmaz. Satın alırken kullanacağınız miktar ve bütçeniz önemlidir.

Akrilik Boya Kuruma Zamanı

Akrilik boyanın kuruma zamanı çok uzun değildir. Ortalama 30 dakika sonra kurumaya başlar. Bu zaman dilimine kadar resimle ilgili detayları netleştirmiş olmanız gerekmektedir. Akrilik boyallarda kuruma süresi ancak tamamen kuruması 1 saat gibi bir zaman dilimine yayılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu boya az miktar kurumuş olsa da yeni sürdüğünüz boyayı bu kısımla karıştıramazsınız. Akrilikler ince bir yüzey gibi kurumaktadır. Sanki tuval yüzeyini ince bir plastik tabakası ile kaplamış gibi görünür.

Pin It on Pinterest