Akrilik Boya Nedir? Akrilik Boya Nasıl Yapılır?

Akrilik boya nedir?  Akrilik boya nasıl yapılır? Genel olarak bu yazımızda ele alacağımız konudur. Bu boya çeşidi diğerlerine göre yeni sayılır. Kaliteli akrilik boya, silikon molekülleriniden (polimer) elde haline pigmentlerin sıvılaştırılarak boya haline getirilmesidir. Hızlı ve çabuk kuruyan bir çeşididir. Akrilik boyalar su bazlıdır. Diğer deyişle suda çözünür. ancak kuruduğunda suya dayanıklı hale gelir. Su ile boyayı seyreltmek mümkündür ve bu şekilde suluboya gibi de kullanılabilir. Diğer su ile kullanılan boyalardan farklı olarak akrilik kuruduktan sonra tekrar su ile çözülemez. Çünkü kapladığı tabaka üzerinde bir çeşit plastik yüzey gibi durmaktadır.

Akrilik boya su bazlı bir boya çeşidir. Bir çeşit silikon gibidir. Yüksek kapatıcı özelliği ve canlı renklere sahiptir. Su bazlı özelliği yalnızca boya kuruyana kadar işe yarar. Akrilik boya çabuk kurur ve kuruduktan sonra bir çeşit plastikmiş katı bir özellik gösterir. Tekrar su ile çözünmesini mümkün olmaz. Sanatçıların boyaları suyla inceltilebilir ve temizlemek için su kullanılır.

Kaliteli Akrilik Boyalar Satın Almak için Ne Yapmalısınız?

Sanatçılariçin kaliteli akrilik boyalar satın almak istiyorsanız, bazı renklerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sebebi, bazı renk pigmentlerinin elde edilmesi çok zordur. Tenknik olarak boyalar seriye göre “1” en ucuz, “7” en pahalı olarak sınıflandırılmaktadır.. Kadmiyumdan üretilen renklerin dört kat pahalı olabilir ya da örneğin toprak renkleri en ucuzudur. Bazı markalar sentetik pigment kullanarak ucuz boya elde ederler ancak bu boyalar daha düşük bir kalıcılık derecesine ve daha az renk yoğunluğuna sahip olacaklardır. Bazı markalar daha iyidir, ancak hangi boyanın seçileceği mali ve kişisel bir meseledir.

Resimde derinlik ve ayrıntı çalışmak istediğinizde ressamların ilk tercihi yağlıboya olmaktadır. Çünkü akrilik çabuk kuruduğundan dolayı bu tarzda çalışmak çok mümkün değildidir. Akrilik boyanın kurumasını geciktirmek mümkündür. Bu da size yağlıboya gibi çalışabilme özelliği kazandırmaktadır. Kuruma süresini birkaç hafta kadar yavaşlatabilir. Bazende yağlıboya ile akrilik kurumayı yavaşlatmak için karıştıralabilir. Açık akrilikler, akriliklerle yağlıboya çoğaltmak isteyenler için uygun bir çözümdür.

Akrilik Boya Nasıl Yapılır?

Akrilik Boya Nasıl Yapılır?

Akrilik boyalar ilk önce evlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Duvarlarınızı boyadığınız silikon bazlı plastikler boyalar da benzer tekniklerle üretilir.  Polimer mikro-partiküllerin (küçük renkli silikon parçacıkları) suda süspansiyon haline getirilmesi işlemidir. Su geçirmez özellikleri vardır. Dış cephe boyaları da aslında akriliktir. İlk çeşitlerinin üretilmesi 1940 yıllar civarında olmuştur. Dikkat edilirse kimya endüstrisinin gelişimine paralen bir seyir izlemiştir.

Pin It on Pinterest