Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır, Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi

Sonbahardan ve bu mevsimde doğanın büründüğü renklerin parlaklığından daha yukarılarda bahsetmiştik. Sonbaharın havası berraklığı göğe de romantik renkleriyle tanınmıştır. Fakat buna karşı sis ve fırtınaları ile kötü bir şöhret taşır. Halbuki bu sonuncular karada olduğu kadar denizde de resim konusu olmak bakımından çok enteresan manzaralar yaratırlar. Bu yazıda yağlı boya sonbahar resmi nasıl yapılır, sonbahar ağaç resmi çizimi ele alınacaktır. Rüzgarlı havalarda her şey hareket halindedir. Ağaçlar, çalılar, sazlar, yelkenler, her türlü kumaşlar (kurumaya asılan elbiseler, çamaşırlar vs.) rüzgarda hep bir tarafa, yaprakların uçuştuğu tarafa doğru eğilirler. Bu hareket ve sallanışları önce çizgi ile çizmek ve bunu yaparken de bir yandan ne gibi renk değişiklikleri gösterdiklerine dikkat etmek gerekir. Bazı şeylerin tersi, yüzüne göre bizim görmeye alıştığımızdan başka renkte görünür.

Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır, Sonbahar Ağaç Resmi Kolay Çizimi Youtube Video

 

Yağlı Boya Sonbahar Resminde Salkım Söğüt Ağacı Çizimi

Mesela yeşil bir söğüt yaprağı birdenbire kurşuni bir gümüş rengi alır. Altın sarısı bir kayın yaprağı da biraz soluk ve açık görünür. Rüzgarlı havalarda açıkta çalışırken ilk iş olarak sehpamıza yere düşmeyecek şekilde oturtmalıyız. yağlı boya sonbahar resmi nasıl yapılır; bundan sonra da, bu havanın ne kadar süreceğini kestiremeyeceğimiz için, rüzgardan eğilen şekilleri ve bunları saran havayı mümkün olduğu kadar kendilerine uygun renklerle boyarız. Bu renkler ve bu şekiller bütün resmin asıl ifadesini oluşturacaktır. Rüzgarda sallanan şekillerin kenar çizgileri bütün keskinlikleriyle belli olmaz; tıpkı uçan bir kuşta, hızla koşan bir bisiklette, bir otomobil vb. olduğu gibi.

Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır

Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi

Ağacın gövdesi yaprakların üzerine doğru eğilir, yapraklar da durmadan karışıp kımıldar ve şeklin sınırlarını, kenar çizgilerini bozarlar, öyle ki, her şey açık ve belirli şekilde görülmez. Tıpkı dönen bir tekerlekte olduğu gibi. Bunun için rüzgarda sallanan bir ağacı resmederken gövdesinin koyuluğunu bütün açıklığı ve keskinliği belirtmeye lüzum yoktur. Sonbahar ağaç resmi çizimi; gövde sadece yaprakların rengi arasında bir iki renk parçası ile kendini belli eder. Yapraklan da boyarken ayni şekilde biraz serbest davranılır. Önceden çizdiğimiz kurşun kalem izlerine sıkı sıkı bağlı kalmak gerekmez.

Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi

Ağacın altına düşen ve gövdenin etrafını saran yapraklar da ayrıca bir renk ahengi yaratırlar. Bunların üzerine güneş vurduğu zaman sert ve parlak bir renk bolluğu göze çarpar. Sis bu alacalığı azaltır, hepsini birbirine kaynaştırır ve siler.

Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır, Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi

Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır, Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi

Yağlı Boya Sonbahar Resmi Nasıl Yapılır, Sonbahar Ağaç Resmi Çizimi