Temel Renk Karıştırma Nasıl Yapılır, Renk Karışımları

Temel renk karıştırma nasıl yapılır mı, bu makalede ve videoyu izlerek yanıt bulabilirsinizEsas renklerin ikişer ikişer birbirine karışmasından ikinci derecede renkler çıkar, mesela temel renk karışımları : kırmızı + sarı = turuncu; kırmızı + mavi = mor; sarı + mavi = yeşil

Sarı + Kırmızı Turuncu

Kırmızı + Mavi  = Mor

Mavi + Sarı = Yeşil

Birincil Renkleri sonra İkincil ve Üçlü renk karışımlarını tartışmadan önce, bilmeniz gereken çok önemli bir şey var.

Bir prizma yoluyla ışık, katı boya biraz farklı karıştırılır. Dijital renkler ışıkla karıştırıldığından farklı sistemler kullanılır. Basım endüstrisi ayrıca CMYK adlı farklı bir renk sistemi kullanmaktadır.

Şimdilik işleri basit tutmak için bu yazımızda amacımız sadece boya karışımlarına odaklanmaktır. Yani, bir maddi renk fiziksel olarak diğeriyle karıştırıldığında ne olur sorusuna cevap arayacağız.

Temel Renk Karışımları Nasıl Yapılır Video

Renk Karışımları

Bazı renkler birbirleriyle karıştırıldığı vakit nötr bir gri meydana ge­tirirler. Bunlara: “tamamlayıcı renkler” denir. Mesela; turuncu ile mavi, morla sarı, yeşille kırmızı gibi. Burada sadece esas ve ikinci derecede renkleri ihtiva eden şu aşağıdaki renk dizisi, yağmur kuşağı tayfında yan yana beliren renkleri göstermektedir:

Temel renk karıştırma nasıl yapılır iken eğer bir renk kendi tamamlayıcı rengiyle (yani her üç renk birbiriyle), renklerden birisi ötekinden üstün gelecek şekilde karıştırılırsa, üçüncü bir renk olarak kahverengi toprak rengi (Oker) ve zeytin yeşili gibi az çok tarafsız bir renk çıkar. Bu terkibe göre mesela kahverenginde kırmızı, toprak renginde veya toprak sarısında da sarı renk üstündür. Herhangi bir renk kendi tamamlayıcı rengiyle karıştırılırsa nötrleştirilmiş olur.

Renk Karışımları

Nötr Renk Karışımı Nasıl Oluşturulur?

Birden fazla renk birbiriyle karıştırıldığı zaman ortada hiçbir renk farkı kalmazsa o zaman gene nötr renk, yani gri, siyah veya beyaz meydana gelmiş olur. Herhangi bir renge siyah veya beyaz katılırsa o rengin tonu kırılır, fakat hiçbir zaman nötr bir renk çıkmaz. İçine’ siyah veya beyaz katılan renk daima kendi esas karakterini muhafaza eder. Temel renk karıştırma nasıl yapılır sorusuna cevap bulmuş olduğumuzu umuyoruz. Şu halde boya ile resim yaparken bu iki imkandan, yani renkleri nötrleştirmek veya değiştirmek imkanlarından gerektiği gibi faydalanmak lazımdır.