Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Yapılır? Suluboya Resmi Kolay Şekilde Çizimi

Bu makalede suluboya natürmort resmi nasıl yapılır? Suluboya resmi kolay bir şekilde nasıl çizilir bu konuyu ele alacağız. Büyük şekilleri boyamak, bize, suluboya resim tekniğinin özelliklerini kavramak imkanını verir ve hatta bizi bu tekniğe uygun yolda çalışmaya zorlar. Bazıları ayakta, bazı kimseler de oturarak resim yapmaktan hoşlanırlar. Ayakta çalışanların bir sehpa kullanmaları gerekir. Modellerini de masa üzerine ve ya bu yükseklikte bir yere koyarlar. Modelin masaya konması görüşü kolaylaştırabilirse de her zaman için faydalı değildir. Modelin uzaklığına gelince bu iş herkesin gözünün görme kuvvetine kalmış bir şeydir. Bununla beraber, bir buçuk metreden daha yakına konmamalıdır. Modelimizdeki şekillerin büyüklük ve yüksekliği arttıkça bizim de ona göre yüksekçe bir yere çıkmamız gerekir.

Suluboya Resmi Kolay

Suluboya resmi kolay bir şekilde boyamaya geçmeden önce kağıdı ıslatmak gerekir. Bu iş yassı bir ıslatma fırçası ile veya bir püskürteçle kağıda su serpmekle şimdi de yapılabilir. Kağıt eğer ortası açık bir çerçeveye gerilmişse sadece altım ıslatmak ta yeter. Modelin üzerindeki renkler ışıktan gölgeye, açıktan koyuya ve sarıdan kırmızıya geçerken birbirleri arasında mozaik gibi yama yama görünmemeli, bilakis her rengin ve her tonun birbirine bitişen kenarları keskin bir çizgi meydana getirmeyecek şekilde birbirine kaynamalıdır. Bunu sağlamak için resmi, kağıt ve boyalar, büsbütün kurumadan boyamak, bir renk iyice kurumadan onun yanındaki rengi sürmek lazımdır. Yani kısacası yaş yaş çalışmak gerektir. Bunun için de, şimdiye kadar birçok kereler söylediğimiz den anlaşıldığı gibi, her şeyden önce kağıdın yaşlılığından faydalanmak icap eder. Kağıdın yaşlığı yere ve mevsime göre, uzun veya kısa bir zaman sürer.

Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Yapılır? Suluboya Resmi Kolay

Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Yapılır? Suluboya Resmi Kolay

Suluboya resmi kolay çalışmalarda bu durum göz önünde tutulmalıdır. Önemli olan başka bir nokta da, istenilen her rengi ve her tonu bir çırpıda ve mümkün olduğu kadar tam bir şekilde bulmak ve bir fırçada sürmektir. Çünkü suluboyada renkler üzerinde fazla oynamak ve üst üste birçok renkler sürmek iyi değildir. İstenilen bir rengi veya şekli, büsbütün kurumadan fazla yaş olmayan bir fırça ile kuvvetlendirmek veya boyalarının fazlasını bir kurutma kağıdı ile alarak, açmak mümkündür. Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Yapılır? Suluboya Resmi Kolay. Bir müddet çalışıp tecrübe kazandıktan sonra herkes kağıdı ne derece ıslatmak ve fırça ile sürülen boyaları ne badat sulandırmak gerektiğini kendi kendine anlar.

Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Çizilir?

Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Çizilir?

Suluboya Teknikleri Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Çalışırken fırçadan kağıt üzerine boyalı veya su damlaları düşürmemek lazımdır. Hiç de arzu edilmeyen yerlere düşen bu gibi damlalar resim üzerinde tuhaf lekeler bırakır. Bilhassa başlangıçta bu gibi şeyler çok olur. Bunun için su kabım gereği kadar uzakta bulundurmalıyız.

Eskiden suluboya tekniğinde beyaz boya hiç kullanılmazdı. Bu kaide bugün biraz değişmiştir. Kapatıcı boyalar hakkında biz de ileriyi bölümler de bilgi vereceğiz. Kağıt üzerine sürdüğümüz bir boya kuruduktan sonra bunun üzerine guaş veya tempera beyazı sürmek istersek o yeri önceden fırça ile biraz ıslattıktan sonra sürmeliyiz. Böylece son sürülen boya ilk sürülenle kaynamış olur. Suluboya Natürmort Resmi Nasıl Yapılır? Suluboya Resmi Kolay.

Elma Resmi Nasıl Çizilir?

Elma Resmi Nasıl Çizilir?

Elma resmi nasıl çizilir, kırmızı elma çizimi, kolay elma çizimi.