Bir Ev Resmi Çizimi, Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Yapılır

Çizgi ve şekil bahsinde bunun önceki yayınlarda bahsetmiştik. Bir ev resmi çizimi, yağlıboya köy evi resmi nasıl yapılır?  Bu resmin yapılışı üzerinde burada biraz daha durmak istiyoruz.

Resim ilk önce kömür veya sert bir kurşun kalemle çizilmiştir. Kömürle çizilen resimlerde, çizmek işi bittikten sonra, kağıdın arkasına parmakla vurularak kömür tozlan düşürülür ve ondan sonra boyamaya geçilir. Kağıdı kirletmemek için silgi kullanmamalıdır. Bu evin çatısı ile açıklı koyulu türlü tonlarda sarı, kurşuni, mor ve kahverengine çalar mavi renklerle boyanmıştır. Bunların arasında bir de yosunlu kısmın koyu yeşili vardır. Bir Ev Resmi Çizimi, Yağlıboya Köy Ev Resmi Nasıl Yapılır. Evin bu kısmında sıcak, soğuk tonlar arasında değişen bu zengin renk bolluğu bize resmi, boyarken işe buradan başlamak isteğim veriyor. Resimde görülen manzara şöyle boyanmıştır: önce içine biraz kırmızı karıştırılmış mavi boya (Ultramarin) ile çatının kenar çizgileri üzerinden gidilmiştir. Ayni ton çatının koyu görülen yerlerine ve biraz daha koyu olarak da sağdaki yan duvara, tahta ile kaplı ön cephedeki üst kat çıkıntısının altına, çatının en üstteki sivri köşesinin altında bulunan koyu renkli köşeye ve pencerelere de sürülmüştür.

Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Çizilir, Kolay Video

Yağlı Boya Çatı Çizimi

Çatının üzerinde, baca ile yosunlu kısmın ‘ yerleri beyaz bırakılmak suretiyle, öne doğru olan kısımlara daha şeffaf bir mor ve kahverengiyle çalar bir kurşuni vurulmuştur. Bu ton kobalt mavisiyle kırmızı, san (Ocker) ve kurşuni (Paynes Grisi) renklerin karıştırılması ile elde edilmiştir; Yosun kısım da parlak yeşille boyanmış ve bu yeşil, yanlarda henüz iyice kurumamış tonlarla hafifçe kaynaşmıştır. Orta katta pencere aralarındaki koyu yerler kahverenginde (Umbra) boyanmıştır. Bunun yanındaki saçak altı da ayni renktedir. Kapılara biraz sulandırılmış kahverengi ile san sürülmüştür. Tahta ile kaplı ön cephe ise kobalt mavisi ve kurşuni (Paynes Grisi) ile boyanmış, aralarına; açık ve koyu san katılmıştır.

Bir Ev Resmi Çizimi, Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Yapılır

Bir Ev Resmi Çizimi, Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Yapılır

Resimde Balkon Çizimi

Bazı yerler, bilhassa orta kattaki balkonun bir kısım tahtadan biraz kırmızıya çalmaktadır. Baca ile duvarın kireçli yerleri hafif kobalt mavisiyle boyanmıştır. Bütün bu renkler çatıdaki renklerle gayet iyi uymakta ve hepsi bir bütün teşkil etmektedirler. Biz bu doğa parçası karşısında resmin bu kısmını boyarken tepenin arkasından birkaç tane küme bulut yükselmiş ve yuvarlaklıkları ile evin köşe ve kenarlarına karşı güzel bir tezat teşkil etmişlerdir. Bu tesadüften hemen faydalanılmış ve bulut yerleri beyaz bırakılmak suretiyle gök kobalt mavisi ile boyanmıştır. Bundan sonra Bulutlar kurşuni ve hafif bir kırmızı tonla işlenmiştir. Bu hafif kırmızı ton kenarlarına doğru bütün gök kısmına da yayılmıştır. Bir Ev Resmi Çizimi, Yağlıboya Köy Ev Resmi Nasıl Yapılır.

Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Yapılır

Yağlıboya Köy Evi Resmi Nasıl Yapılır

Ev Resmi Etrafına Yeşillik ve Çiçekler Çizme

Yeşil renkler içinde soldaki çamlar en koyu dereceyi teşkil ediyorlar. Öteki yeşillerin açıklık ve koyuluk değerlerini tayin etmek için bu tonu ölçü gibi kullanabiliriz. Ön plandaki ağaçların yere vuran gölgeleri ile küme halindeki leylakların beyaz çiçekleri ve koyu yeşilleri de ayni işi görürler. Biz çalışırken zaman geçtikçe güneşin aydınlattığı yerler ve gölgeler durmadan değişeceği için, resmin bu kısmını hiç ara vermeden boyayıp bitirmek lazımdır.

Ev resmi çevresine, yeşillik, çalılık, çimen , otlar, çiçekler çizme

Ev resmi çevresine, yeşillik, çalılık, çimen , otlar, çiçekler çizme

Öndeki çayır açık sarı karıştırılmış yeşille boyanmış, koyuluklar ve mavimsi parıltılar ise koyu yeşil ve kobalt mavisi ile belirtilmiştir. Dumanlı mor renkteki arka plan ormanın kurşuniye çalar mor rengi(açık kırmızı ve kobalt mavisi) ile başlıyor, kırmızımtırak san (kadmiyum turuncusu ve donuk krom oksit yeşili) tarlalara ve san kurşuni (açık toprak sansı ve kobalt mavisi) kavaklara doğru uzanıyor. Bütün bu renkler ve tonlar birbirlerine hafifçe kaynaştırılarak vurulmuştur. Yapılardaki bazı koyulukları kuvvetlendirmek için kırmızı (Caput mortuum) da çok elverişlidir.

Pin It on Pinterest