Akrilik Boya Teknikleri, Akrilik Boya Nasıl Kullanılır? Genek Olarak Akrilik Boyalar

Akrilik boya teknikleri nelerdir? Akrilik boya nasıl kullanılır? Nelere dikkat etmeliyiz? Günümüzde akrilik boyalar son derece yoğun olarak kullanılmaya başlanılan bir resim boya türüdür. Genellikle soyut resim çiziminde birçok ressam bu boya türünü tercih etmektedir. Bunun temel sebepleri şunlardır: Çünkü renkler canlıdır, temizlenmesi kolaydır, derinlemesine perspektif gerektirmeyen ve ayrıntısı olan resim çizimlerinde çabuk kuruduğu için tercih edilir.

Akrilik Boya Teknikleri

Akrilik boya teknikleri daha detaylı inceleyelim. Boyaları kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus boya geçişkenliğinin yani boyaların birbirine karışma özelliğiniz yağlıboya kadar iyi olmadığıdır. Diğer önemli bir konu akrilik boya sürüldükten on dakika sonra kurumaya başlar ve boyalar birbirine karışmaz. Bu durum istediğiniz gibi çalışma elde etmenize engel olabilir.

Önemli konu akriliklerle çok fazla karmaşık boya karışımları yapmaya çalışmayınız.

Akrilik Boya Teknikleri, Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik Boya Teknikleri, Akrilik Boyaların Kullanımı?

Akrilikler ile bir tablo yapmaya başlamadan önce çizeceğiniz konunun tam olarak belirlemelisiniz. Resme başladıktan sonra konuyu değiştirmek kolay olmaz çünkü akrilik boya çabuk kurur. Su bazlı olmasına rağmen silinmez. Bu yüzden daha önce tuvale sürdüğünüz boyaları kapatmak için üzerine tekrar bir akrilik boya katmanı çizmek zorunda kalırsınız. Bu durum ise tuvallde kabarık bölgeler oluşmasına sebep olur. Akrilikler ile klasik dönem tablosu ya da Rembrant portreleri gibi bir resim çizmek hiç kolay değildir. Çünkü hızlı kuruduğundan detayları istediğiniz gibi çizemezsiniz.

Akriliklerin en çok soyut resim çalışmaya uygundur. Zaten abstre yani soyut tablo yapan bir çok sanatçı bu boyaları kullanır.

Tuval yüzeyinde kuruduktan sonra silerek tuvalden çıkarılmaz. İlk yöntem kazıma ya da yüzme yöntemidir. Çünkü bu boya türü deri kabuğu gibi soyulur. Bir takım çözücüler kullanılabilir ama bunlar da kesin çözüm vermez. Boya kalıntıları tuvalde kalır. Bu çözücüler şunlardır: İzopropil alkol, toluen ve aseton vb.  Boya henüz kurumamışsa ılık su ve sünger ya da bez ile silenebilir.

Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik boyalar nasıl nullanılır, konuyu ressam gözüyle inceleyelim. Eski dönemlerde ressamlar kullancakları boyaları genellikle kendileri üretirlerdi. Bir takım dolgu maddeleri ile bitki ya da toprak gibi maddelerden elde ettikleri pigmentleri karıştırırlardı. İstedikleri rengi elde edene kadar boyaları karıştırırlardı. Akrilik boyalar ise daha belirgin standartları olan bir malzeme türüdür.

Akrilik boya nasıl kullanılır. Akrilik boyalar

Akrilik boya nasıl kullanılır. Akrilik boyalar

Hızlı kuruması, birbirine karıştırılması, sertliği gibi bir takım faktörler devrere girer. Örneğin; tek çözücüsü sudur ve su da sadece boya 15-20 dakikalık bir zaman diliminde işe yarar.  Suluboya ve yağlıboya resim için kullanılan uygulama yüzeyleri daha azdır. Kağıt, tuval, ahşap, duvar gibi yüzeylerde kullanılırlar. Ancak akrilikler ise hemen her yüzeyde kullanabilir ve istenilen yüzeye kolayca bağlanır.

Akrilikler, diğer su bazlı boyalar gibi kullanmak mümkündür. Suluboya ya da guaj gibi kulllanılabilir. Bunun için tek yapılması gereken boya daha fazla su katmaktır. Tuval üzerinde katmanlı ve kabartmalı bir yapı oluşturulacaksa  akrilik boyalar bu işe biçilmiş kaftandır. Hemen her yüzeye uygulanabilir ve renkler canlılıklarını yitirmezler. Oyuncak yapımında kullanılabilirler, hobi, ahşap boyama, tren, bina, gemi, uçak modeli gibi birçok alanda başarı ile uygulanabilirler.

Akrilik Boyalar Resim Teknikleri, Çizimi, Kullanımı İle İlgili Bir Video

Akrilik teknikleri videosu Arthipo Youtube kanalı üzerinden izlemektesiniz.

Pin It on Pinterest