Yağlıboya Resimde Kullanılan Siyah Renkler

Bu yazımızda yağlıboya resimde kullanılan siyah renkler konusundan  bahsedeceğiz . Siyahın da çeşitleri mi olurmuş demeyin . Göreceğiniz üzere yağlıboya alanında uzmanlaşmak istiyorsanız .Yağlıboya resim  yapma konusundaki tüm detaylara hakim olmanız size yardımcı olacaktır.

Noire d’Ivoire / Fildişi siyahı

Noire d’Ivoire siyah

Hava akımı altında yar kılan kemiklerin kömürleşmesinden elde edilir. Gayet koyu bir siyah olup kuruması da en iyi olanıdır. Bütün tekniklerde kullanılabilir. Eğer kurşun böyâzı üzerine (yalama sürülmüş ise) fildişi siyahı sürülürse çatlar. Fakat başka renklerle az miktarda karıştırılırsa çatlamaz;

Noire de vigne.

Noire de vigne siyah

Asma çubuklarının yakılmasiyle elde edilir. Kahverengine çalar. Kullanılabilir.

Siyahlar ne kadar kahverengine çalmazsa o kadar kalite bakımından iyidir. Bütün siyahlar aşağı yukarı % 100 yağ tutarlar. Kurumaları geç olduğundan yağlı boyaya sikatif koymak gerekir. Yoksa kurumaz. Siyah tozu yağla karıştırmak zordur. Toz, yağı bünyesine almaz. Bunun için tozu ilk önce alkol içinde karıştırmalı- dır. Bir müddet sonra alkol toz boyanın bünyesinden uçtuktan sonra yağla karıştırılır. Bütün siyahlar zehirsizdir. Eski üstadlar siyah boyanın içine, hem kuruması için hem de siyahın bir ton kazanması için, vert emaraud gibi bir yeşil koyuyorlardı.

Yağlıboya resimde kullanılan siyah renkler konusu şimdilik  bu kadar . Yeni yazılarda buluşmak dileği ile .