Soyhan Baltacı Kimdir ?

Ressam-Sanatçı . İlk ve orta öğrenimini Beylerbeyi’nde tamamladı. 2010 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde,  güzel sanatlar bölümünü  (plastik sanat öğrencisi olarak) tamamladı.

Soyhan Baltacı, Mustafa ATA, Ergin İNAN, Zahit BÜYÜKİŞLEYEN, Ferhat ÖZGÜR’in stüdyolarında çalışmalarını sürdürdü. Halen İstanbul Şile ilçesinde kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Soyhan Baltacı Röportajı

Yurtiçi ve yurtdışında önemli grup sergilerinde çalışmaları ile yer almış, başarılı genç sanatçı Soyhan Baltacı’nın atölyesine konuk olduk. Gelecek ile ilgili planları, ve devam eden çalışmaları hakkında küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Çalışmalarınızın  kaynağı nereden geliyor?

Plastik sanatlar lisans eğitimimin ortalarında plastik açıdan eksikliklerimi gidermek için deneme-yanılma çalışmaları yaptığım sırada, başlangıçta tesadüfi olan bazı imgelerin sonrasında bilinçli bir hal alarak devam ettiğimi fark ettiğim sırada ben mezun oldum (2015 Yeditepe Üniversitesi G.S.F Plastik Sanatlar).Çoğunlukla klasik peyzaj resmi anlayışına ait olan kompozisyon şekillerini geometrik soyutlamalar ile yeniden yorumluyorum. Üzerinde yaklaşık 3 yılı aşkın süredir çalıştığım “ütopya” resim serisinin adı da buradan geliyor.

ressam soyhan baltacı eserleri grotesk kafa

Grotesk kafa- Soyhan Baltacı

Bize çalışma sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Ben kendimi bir nevi “izole” ederek işe başlıyorum der isem çok yanlış bir tabir kullanmam sanırım. Çevremizde bulunan çoğu ”Ticari” unsurlar piyasada bizi bu kadar etkisi altına almış iken birtakım kaygılara kendimizi kaptırıp, bilinçsizce “asimilasyon”a kucak açıyoruz. Bunu önlemek adına Şile’de şehirden uzak küçük bir atölyem var. Mümkün olduğu kadar uzun soluklu planlan yaparak resmimi burada şekillendirme imkanı buluyorum. Yaptığım çalışma mekan ve bireyin mekan ilişkisi üzerine kurulu olduğu için sosyolojik her türlü gelişme resmime konu olabiliyor. Bu da konu açısından büyük bir çeşitlilik sağlıyor.

soyhan baltacı eserleri ütopya

Ütopya – Soyhan Baltacı

En son kişisel serginizi 2015 yılında gerçekleştirdiniz. Bir sonraki kişisel serginizin tarihi belli mi?

Maalesef, hali hazırda geçtiğimiz temmuz ayından itibaren yaptığım girişim erdem ne yazık ki olumlu sonuç alabilme imkanım olmadı.(O kadar geçmişim olmasına rağmen)

Neden?

Bilmiyorum (gülüyor).Günümüzde galerilerin sanatçı seçimlerini bazen anlayamıyorum. Hala sanat danışmanları olmayan, işin eğitimini almamış, sanat tarihinden yoksun olup, ancak merkezi yerlere konuşlandırılmış galeriler var. Her yıl nüfusu gittikçe artan “genç amatör ressam” grubu’ndan bahsediyoruz. İçerisinde bolca “saman alevi” içeren, satılan ancak geleceği olmayan çalışmalar bunlar. Galeri sahipleri genç sanatından çok fazla şey talep eder oldu. Çok fazla sorun var.

soyhan baltacı eserleri isimsiz 1

isimsiz -Soyhan Baltacı

Gelecek için planlarınız neler?

Daha sağlıklı çalışabilmek adına büyük bir atölye çok istiyorum. Haziran’da Londra’da bir grup sergisinde olacağım. Sonrasında İstanbul’dayım. Mümkün olduğu kadar yaptığım işi devam ettirebilmek benim için çok önemli. Bu koşullarda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

Pin It on Pinterest