Velasquez nedimeler tablosu incelemesi. Velasquez eserlerinin en bilinenlerinden olan ”Nedimeler” isimli eserin detaylı incelemesi.

Velasquez nedimeler tablosu

Ünlü Klasik tablolar kategorimizde bu yazımızın konusu Velazquez Eserleri – Nedimeler Yağlıboya tablo inceleme olacak. Velasquez’in Nedimeler isimli tablosunda ne anlatılmaktadır? Nedimeler tablosunun hikayesi nedir? Gibi sorulara cevap arayacağız.

Velasquez nedimeler tablosu inceleme

Velázquez’in Nedimeler tablosu sanat tarihinde tüm zamanların en itibarlı ve etkileyici resimlerinden biri kabul edilir. Bu etkiyi neden yaratmıştı . Belki de resim içinde resimler barındırıp, gerçek ile yanılgı arasında fark edilmez bir çizgide durması ve seyirciye farklı farklı noktalarda farklı perspektifler sunmasıydı..

Velasquez nedimeler tablosu çarpıcı bir  detaya sahiptir. Bu da arka duvarda asılı aynadır belki de. Aynadaki iki kişinin silüetleri gözükür. Bu şahıslar dönemin İspanyol kralı 4. Philip ve eşi Mariana olmaktadır. Kral ve kraliçe portrelerinin yapılması için poz verirler. Aynadaki yansıma ile yaratılan görsel efektin Van Eyck’ın Arnolfini Düğünü adlı eserinden esinlenildiği kabul edilir.

Resmin sol tarafında geniş olarak bir tuvalin karşısında seyirciye bakmakta olan ressam Velázquezdir. 4. Philip’in gözdesi olan ve saray ressamı olarak çalışmakta olan Velázquez kendini saray stüdyosunda kraliyet ailesini resmederken çizmiştir. Giysi üzerinde yer alan haç şeklinde arma bu resmin yapıldığı yıllardan daha sonra kendisine bahşedilen kraliyet nişanıdır; büyük ihtimalle resme sonradan eklenmiştir.

velasquez nedimeler tablosu

velasquez nedimeler tablosu incelemesi

Resimdeki kişilerin birçoğu bugün kimlikleri ile biliniyor. Beyaz giysisi ile resimdeki en aydınlık tonlara sahip kişi 4. Philip’in kızı Margarita oluyor. Annesi ve babasını poz verirken izlemeye gelen küçük prensesin çevresinde resme adını veren nedimeler: Dona Isabel Velasco (sağda duran) ve Dona María Agustina Sarmiento de Sotomayor (solda duran) yer alır. Resmin hemen sağ yanında Saray cücesi Maribabola tıknaz oluşu ile Margarita’ya zıt imaj yansıtır ve Margarita’nın kırılganlık yapısını ve zarafetini ön plana çıkarır sanki.

Resimde aslında görülen atölyede aynı zamanda sarayın galerisi oluyor ve içinde Velázquez’in küratör ile toplanan eserler yer alıyor. Rubens’in çağdaşı olan Velázquez de tıpkı onun gibi gerçek bir Tiziano hayranı aslında. Bu sebeple dönemin yazılı kayıtlarından da doğrulandığı gibi eserde arkada görülen pek çok tablonun Tiziano, Raffaello ve Rubens’e ait olduğu bilinir.

Eserin en çarpıcı yönü ise seyircinin kendini resimdeki karakterlerden biri olarak hissedebilmesi oluyor . Tam da kral ve kraliçenin durduğu noktadan görüntüye hakim olan izleyici aslında kral ve kraliçedir. Bu yüzden hem resmin içinde bir karakter, hem de dışarıdan bir izleyicidir aslında . Bu ikili oyun ve resmin gerçekliği yarattığı yanılgı arasında gidip gelerek izleyiciyi şaşırtır.

Pin It on Pinterest